א א א
top01.jpg

מהי בוררות?

בוררות הינה אלטרנטיבה להליך משפטי, באמצעותה ניתן ליישב סכסוכים ולהגיע תוך זמן קצר לפתרון הוגן ויעיל. הבוררות יכולה להתקיים רק כאשר ישנה הסכמה בין הצדדים להעביר את ההכרעה בסכסוך שביניהם לבורר.
מרגע שנחתם הסכם בוררות הצדדים מחויבים לקבל את פסק הבורר ודין הבורר כדין שופט. 

פסק הבורר, הניתן בתום הליך הבוררות מחייב את הצדדים ודינו כפסק דין של בית משפט. הבורר נותן לצדדים פסיקה מנומקת בכתב וכל צד מחויב לבצע את פסיקת הבורר בהתאם לאמור בפסק הבורר. פסק הבורר ניתן לערעור בהתאם לתקנות חוק הבוררות ולתנאי הסכם הבוררות עליו חתמו הצדדים.

בחירה בהליך בוררות לפתרון סכסוכים מעניקה לצדדים יתרונות רבים: חיסכון בזמן יקר וכסף, דיסקרטיות, ניהול ההליך באווירה נעימה, סיום מהיר של הסכסוך וחלופה מוצלחת לניהול הליך במשך שנים ארוכות בבתי משפט. יתרון חשוב נוסף, בבחירה בבורר ולא בשופט, הוא שבורר נשען על החוק, אולם אינו מחויב לפעול רק בהתאם לחוק ויכול להפעיל שיקול דעת מקצועי בהתאם לחוקי השוק ולנורמות נהוגות, או בהתאם לדין תורה.

כל אדם יכול לשמש כבורר ולפיכך, בורר אינו חייב להיות עורך דין. עם זאת, מומלץ לבחור באדם מקצועי, שיש לו גם היכרות עם החוק, אך גם עם נורמות השוק בתחום הסכסוך. מומחה בתחום מסוים יכול לשמש בורר, כמו גם איש עסקים, עורך דין, או כל אדם מן השורה. רצוי לבחור בורר שיש לו ניסיון וזיקה לתחום הסכסוך, אשר עבר הכשרה מסוימת לבוררות. 

בפדרציה לבוררות אנו בוחרים בוררים מקצועיים המתאימים לסכסוך הרלוונטי, מוודאים שהבורר אינו נמצא בניגוד אינטרסים, כך הצדדים יכולים לבחור להם את הבורר הטוב ביותר מבחינתם להליך הבוררות. 

 

לחכות שנים?

לחכות שנים לפתרון סכסוכים?

כדי להבין את הצורך בבוררות בישראל, עלינו להכיר את המצב העובדתי השורר כיום במערכת בתי המשפט בישראל. - כ-1.3 מיליון תיקים מתנהלים בשנה בבתי משפט והמערכת כורעת תחת נטל העומס. תיקים מתנהלים בבתי המשפט לאורך שנים, וכתוצאה ישירה מכך, נגרם לצדדים הפסד של כסף רב וזמן יקר.

כשאין מענה הולם לפתרון סכסוכים בבתי המשפט, הצדדים מוצאים עצמם במצב בלתי אפשרי ובלתי נסבל, כך שפעמים רבות הדבר מלווה בהוצאות גבוהות והעדר יכולת להתקדם ולהמשיך בחיים האישיים או העסקיים.